بوتاکس

تزریق بوتاکس یک روش برای برطرف کردن چین و چروک صورت می باشد ، که اولین بار در سال 1973 روی میمون آزمایش شد و در سال1980 برای اصلاح لوچی چشم بر روی انسان ، مورد استفاده قرار گرفت ، و بعد از آن برای درمان اسپاسم پلک بکار رفت و در نهایت در سال 1989 برای رفع چین و چروک صورت بهره برداری شد و نتیجتاً در سال 2002 توسط سازمان FDA ( سازمان نظارت بر غذا و دارو ) تایید شد .

بوتاکس

مکانیسم بوتاکس

یکی از عوامل موثر بر بروز چین و چروک صورت ، انقباض و جمع شدن عضله های صورت است که موجب چین خوردگی و فرورفتگی پوست می گردد . در اثر افزایش سن این عضلات شل می شوند اما آثار این انقباض ها به شکل چین و چروک بر روی صورت باقی می ماند .

برای منقبض شدن عضله لازم است تا امواج عصبی ، از راه عصب به عضله برسند ، بوتاکس مانع می گردد تا این انتقال انجام شود ، در نتیجه عضله دیگر نمی تواند منقبض شود و شل می شود ، در نتیجه چین و چروک ناشی از انقباضات عضله زیر پوست ، رفع می شود . بوتاکس به طور موقت عصب های این ناحیه را فلج می نماید و روی عصب های حسی اثر ندارد .

روش تزریق

بوتاکس پودری شکل می باشد و در ویال بسته بندی شده است . درد ناشی از تزریق بوتاکس بسیار ناچیز است و نیازی به بی حسی نیست . تزریق بوتاکس به صورت سرپایی و در مطب پزشک انجام می گردد و نهایت زمان انجام آن ده دقیقه می باشد . برای تزریق پزشک پورد بوتاکس را با حلال ترکیب می کند و به وسیله سرنگ انسولین یا سرسوزنهای خیلی ظریف در نقاط مشخص تزریق می نماید . معمولاً توصیه می گردد تا چند دقیقه قبل از تزریق از کمپرس سرد روی نواحی مشخص شده استفاده کنید تا درد کمتر شود . پس از انجام تزریق فرد می تواند صورتش را بشوید و مطب را ترک نماید . در صورت که نقاطی که تزریق انجام شده کمی قرمز شود ، جای نگرانی نیست و نهایتاً تا یک ساعت بعد برطرف خواهد شد و هیچ اثری از تزریق صورت گرفته باقی نمی ماند .

 

دکتر سعید میرزا  مشاوره زیبایی – لیپولیز و لیپوماتیک ( لیپوماتیک , اولتراسونیک )

دکتر سعید میرزا